[artykuł sponsorowany]
Kwestia akustyki kojarzy się nam się przeważnie z pomieszczeniami typu teatr, sala koncertowa lub opera. Rzadko zwracamy na nią uwagę w domu czy w pracy. Okazuje się jednak, że sprawa ta nie dotyczy tylko profesjonalistów. Na przykład prawidłowe rozchodzenie się dźwięku powinno zainteresować każdego, kto decyduje się na kosztowne kino domowe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą panele akustyczne.
Gdzie jeszcze przydatne są panele akustyczne
Profesjonalne panele akustyczne będą pomocne w wielu miejscach. Najczęściej używa się ich w studiach nagraniowych, ale warto stosować je również w innych pomieszczeniach. Prawidłowo wygłuszone miejsce pracy (zwłaszcza biura open space) czy placówki edukacyjne zwiększają efektywność oraz pozytywnie wpływają na komfort i samopoczucie przebywających w nim osób. Z kolei lokale usługowe zdecydowanie zwiększą swoją atrakcyjność, jeżeli wyeliminujemy z nich nieprzyjemne dźwięki i rozpraszające pogłosy. To samo tyczy się kina domowego. Nawet najdroższy system dźwiękowy nie będzie w pełni efektywny, jeżeli nie zadbamy o akustykę pomieszczenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby zastosować wygłuszenie w innych pomieszczeniach domowych, zwłaszcza że profesjonalne panele projektowane są w sposób, który nadaje im również funkcję dekoracyjną.
Jak działa panel akustyczny
Zadaniem panelu wygłuszającego jest zmodyfikowanie akustyki pomieszczenia. Budowa takiego ustroju jest zróżnicowana, ze względu na rodzaj panelu, a co za tym idzie, na funkcję jaką powinien spełniać. Panele możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje, które związane są mechanizmem ich działania. Absorbery będą służyły do pochłaniania dźwięków. Produkuje się je z miękkich syntetycznych materiałów, np. z panki albo waty mineralnej. Skutkuje to niwelacją pogłosu i echa. Z kolei dyfuzory akustyczne rozpraszają dźwięk, dzięki czemu uzyskujemy jego wysoką jakość. Tutaj stosuje się materiały twarde, np. drewno. Istnieją też panele hybrydowe, które składają się zarówno z elementów pochłaniających dźwięk, jak i tych, które go rozpraszają. Mogą być na przykład zbudowane z płyty sklejkowej z odpowiednio wyciętymi otworami, pod którą umieszczona jest specjalna pianka. Dobrze wykonany system akustyczny będzie składał się z zespołu paneli prawidłowo dobranych do efektu, który chcemy osiągnąć. W pomieszczeniach, które chcemy wyciszyć, skorzystamy głównie z absorberów. Tam gdzie istotne jest osiągnięcie najlepszej jakości dźwięków, zastosowanie będą miały dyfuzory.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli akustycznych
W celu nabycia paneli akustycznych najlepiej zgłosić się do profesjonalnej i doświadczonej firmy. Sprzedawcy tacy dysponują nie tylko produktami z najlepiej dobranych materiałów, ale oferują też odpowiednie wsparcie. Z ich pomocą będziemy mogli stworzyć projekt akustyczny, bez którego nie da się skutecznie zmienić rozchodzenia się dźwięku. Projekt taki powinien zawierać ilość i rodzaj potrzebnych ustrojów oraz dokładny plan ich rozmieszczenia. Trzeba pamiętać, że każde pomieszczenie traktuje się w tym wypadku indywidualnie, ponieważ akustyka zależy nie tylko od metrażu i kształtu pomieszczenia, ale też umeblowania i materiałów użytych do pokrycia podłogi, ścian i sufitu. Dopiero z takim planem możemy przejść do montowania paneli. Jest to tak naprawdę najprostsza część, ponieważ panele oferowane przez dobre firmy są zazwyczaj bardzo proste w montażu. Warto zaznaczyć tu, że ustroje możemy montować zarówno na ścianach, jak i też na suficie. W ten sposób jesteśmy w stanie poprawić akustykę praktycznie każdego pomieszczenia.
Wysokiej jakości panele akustyczne znajdziesz w sklepie asound.pl