- To wydarzenie minęło.
Punk Fest: Moskwa+ Żywica + Secesja + Ziemiah
Moskwa
Wrzesień 1983. W Łodzi, brudnym, robotniczym mieście, wiecznie spowitym dymem z fabrycznych kominów, powstaje jeden z najbardziej oryginalnych i charyzmatycznych zespołów polskiej sceny punk rockowej, legenda rodzimego undergroundu – Moskwa. Pierwszy (najbardziej „moskiewski”) skład przedstawia się następująco: Paweł ‘Guma’ Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Bad Blood, Detonator), Piotr ‘Rogoz’ Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz ‘Pałker’ Gron – perkusja (ex – Logos, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy, Parlament).
Wiosna 1984. W studiu Pawła Hausa Moskwa nagrywa demo, które następnie zostaje wysłane do organizatorów „FMR Jarocin’84″.
Sierpień 1984. Najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy – występ w konkursie „FMR Jarocin’84″. Jest tak ostro, że dla wyhamowania, koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej…” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczyna się „wielka kariera” grupy (liczne koncerty w całym kraju, estyma w punk rockowej społeczności, etc.).
Wrzesień/październik 1984. Kapela nagrywa cztery utwory („Co dzień”, „Samobójstwa”, „Stań i walcz”, „Decyduj sam”) w Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi – jest to nagroda za odniesiony sukces na jarocińskim przeglądzie konkursowym. Kompozycje do dziś skutecznie zaświadczają o formacie i możliwościach zespołu. Materiał z sesji ukazuje się po czternastu latach, [sic!] na składance „Porzucona Generacja
Marzec 1989. Po dwóch latach od nagrania ukazuje się – wreszcie! – pierwszy winyl zespołu pt. „Moskwa” (LP „Pronit”). Płytę nagrano w „warszawskim” składzie – na basie grał Maleo, a na perkusji, poza Gogo Szultz’em, udzielał się Piotr ‘Stopa’ Żyżelewicz (ex – Izrael, Kultura, znany też z Armii, Voo Voo gościnnych występów z T.Love czy 2Tm2,3). Ze starych numerów, na płycie można usłyszeć „Nigdy!” i
Koniec 1990 – wychodzi drugi winyl zespołu pt. „Życie Niezwykłe”, z dość przypadkowym (muzyka pop heavy r’n’rollowa) i słabym materiałem. W sesji nagraniowej wawrzyszewskiego studia, między wrześniem 1989 a lutym 1990, uczestniczą Guma, ‘Mr Ofik’ i Stopa. Dodatkowo, na gitarach, Piotr Jełowicki oraz Leszek Sokołowski. W 1994 ukazuje się kompaktowa reedycja płyty (LP, CD „Polskie Nagrania”).
Wrzesień 2001. Reaktywacja zespołu. Moskwa w składzie Guma – gitara i wokal, Tomasz ‘Mech’ Wojciechowski – gitara (ex – Blitzkrieg, Jezabell Jazz, Closterkeller), Krzysztof Grudziński – gitara basowa, Jacek ‘Spinio’ Cynkier – perkusja, gra w listopadzie pierwsze od wielu lat koncerty w Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.
2012. Zespół wydaje płytę koncertową „Live HRPP”. Album zawiera czternaście utworów zarejestrowanych podczas toruńskiego koncertu. Na płycie zagrali Guma, Tomek 'Mechu’ Wojciechowski oraz Gerard Klawe. Zarówno EP-ka jak i „Live HRPP” ukazały się nakładem toruńskiego „HRPP Records”.”
Obecny skład zespołu:
Paweł Gumola – guitars/vocals
Kamil Roginski- bas
Radek Jarzyna -perkusja
Żywica
Zadziorny wokal, agresywna gitara, melodyjny bas, gesta perkusja i apokaliptyczne wizje w tekstach to wizytówka Żywicy W czerwcu 2016 roku, w niedalekim pobliżu bieszczadzkich pustkowi, nowy element na scenie muzycznej Rzeszowa przyszedł na świat niespodzianie, równie surowy i nieokrzesany jak pobliska natura. „Żywicą” się więc ochrzciwszy, po osiągnięciu finalnej, okrojonej do trzech członków formy, „Żywicy” brzmienie ostatecznie ulokowało się w rejonach garażowego, surowego i ciężkiego koloru, o punk’owym charakterze i niepokojącej, dekadenckiej warstwie tekstowej, przywodząc poniekąd na myśl niesforne, niekontrolowane eksperymenty z hałaśliwym brzmieniem punk’a lat 80-tych.
Skład:
Mucha – gitara, wokal
Wrona – bas
Gagat – perkusja
Ziemiah
Ziemiah jest to kontynuacja działań muzycznych zespołu Ziemia Kanaan, który powstał z inicjatywy Mariusza Zarzecznego pod koniec XX wieku. Kilkunastoletnia podróż muzyczna, jaką grupa przebyła od momentu powstania, ciągłe poszukiwania w świecie dźwięków sprawiły, że ich muzyka charakteryzuje się dość nietypowym połączeniem różnych gatunków muzycznych. Elektro, reggae, punk, trans to tylko uproszczona definicja tego czym Ziemiah „częstuje” swoich słuchaczy, zarówno na koncertach, jak i tych, którzy karmią się muzyką przed różnymi odtwarzaczami.
Wydawnictwa:
„gatalmajti demo’99” – NNNW
„k-n.a.n.” – Nieziemskie Recordy/Zima Records
„katarynka” – Zima Records
ZIEMIA KANAAN – Porque te vas