- To wydarzenie minęło.
1984 i Miłosz Pękala zagrają dla Ukrainy w Rzeszowskich Piwnicach
Najprawdopodobniej nie ma dzisiaj artysty w Polsce, który w jakiś sposób nie solidaryzuje się z Ukrainą. Nie inaczej jest z Miłoszem Pękalą i zespołem 1984. Artyści wystąpią w Rzeszowskich Piwnicach w środę, 4 maja 2022 roku, o godzinie 20:00.
Bilety na koncert? Wystarczą dary.
Aby wejść na koncert nie trzeba kupować biletu, wystarczy przynieść dary, na przykład: żywność długoterminową, artykuły higieniczne, apteczki, leki, baterie i powerbanki.
Miłosz Pękala
Miłosz Pękala, od wielu lat, jako solista lub kameralista, bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności.
Jest rzeszowianinem z urodzenia i absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem prof. Gerta Mortensena.
Jego kompozycje znajdują się na fonogramach m.in. kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala. Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta zrealizował balet „Ksenofonia. Symfonia dla innego” (2016), którego reżyserem był Jan Komasa. W 2019 roku na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do spektaklu/słuchowiska „Garbus”, Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala. Również w2019 roku kompozycja „Radio for Vibraphone” przeznaczona na wibrafon i taśmę otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Peles w Portugalii, a utwór „Noise Study” znalazł się na fonogramie „Birthday Party” poświęconym Włodzimierzowi Kotońskiemu.
W swoim dorobku ma trzy albumy solowe: „Monopercussion” (BÓŁT Records, 2018), „Monopercussion 2” (BÓŁT Records, 2021), „8 Pieces in Differnt Tempos” (Gustaff Records, 2021).
Miłosz Pękala – „Juju“
Zespół 1984
1984 to z kolei rzeszowska legenda polskiej nowej fali ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy.
Ich koncerty to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak choćby Swans czy No Means No z ich najlepszych lat. Mimo, iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką. W 2020 roku ukazał się ich kolejny album „Piękny jest świat”, wydany nakładem Anteny Krzyku.